731 611 288 (Po-Pá: 10-16 hod.)
Košík je prázdný

Jak se změřit

Výběr velikosti oblečení

 

Vybíráme-li oblečení přes e-shop, je důležité znát přesně své míry a ty pak pečlivě porovnat s tabulkou velikostí, abychom tak minimalizovali riziko špatného výběru.


Jak se správně změřit

K tomu, abychom zjistili své přesné míry, je naprosto nezbytnou pomůckou krejčovský metr a v případě některých měření (například délky zad) je vhodné mít i někoho po ruce, kdo nás změří.
Základní měření však zvládneme bez asistence.  Nejdůležitějšími mírami jsou obvod hrudníku, obvod pasu a obvod boků. Základním pravidlem pro měření je vést krejčovskou míru těsně okolo těla (tzn. měřit se v přiléhavém oděvu nebo ve spodním prádle) a vodorovně (tzn. nesmíme mít metr někde výš, jinde níž – představme si metr okolo těla jako obruč, u níž všechny pomyslné body po jejím obvodu mají k zemi stejně daleko).

 
Kde přesně měřit

Obvod hrudníku – měříme přes prsní bradavky. Stojíme rovně, nesnažíme se ani o maximální nádech, ani o maximální výdech.
Obvod pasu – měříme v nejužším místě. Nejužší místo bývá obvykle pár centimetrů nad pupíkem.
Výjimku tvoří nákup bokových kalhot – tehdy provádíme kontrolní měření obvodu pasu v místech, kam předpokládáme, že budou kalhoty dosahovat.
Obvod boků – měříme v nejširším, nejvystouplejším místě.


Na co si dát při výběru velikosti pozor

Zcela určitě je žádoucí podívat se na materiálové složení. Oděvy s větším podílem bavlny se mohou po vyprání srazit. Při výběru velikosti je proto třeba počítat s menší rezervou. Naopak oděvy s příměsí elastanu (lycry) mají větší vůli a snáze se přizpůsobí postavě.
Výrobci se liší i ve značení, a proto nelze spoléhat na to, co je napsáno na cedulce Vašeho oblíbeného kousku.  Zatímco u jednoho výrobce by konkrétní kus oděvu získal označení velikosti L, u jiného může být M nebo naopak XL. Proto neváhejte a měřte!

 

Co když přeci jenom zvolím špatnou velikost?

I to se někdy stane. V takovém případě nás kontaktujte s žádostí o výměnu zboží, vždy vám rádi vyjdeme vstříc :)

 

Výběr velikosti obuvi


Nespočet lidí někdy zakusil, jaké to je nebýt schopen celý den myslet na nic jiného než na to, jak nepříjemně se cítí ve vlastních botách. A ta úleva, když se z nich po strastiplném dni mohli oni nešťastníci vyzout!
Předejít takovéto zkušenosti lze správným výběrem obuvi, přičemž klíčovým parametrem je její, pokud možno správná, velikost. Základem úspěchu je proto:

 

Přesné změření chodidel

Na pevnou podlahu položíme list papíru. Bosými nebo do tenké ponožky obutými chodidly  (v případě výběru zimní obuvi volíme adekvátní ponožku) na něj stoupneme a tužkou, která směřuje kolmo k listu papíru, obě chodidla obkreslíme. Obě proto, že někteří lidé mají chodidla lišící se až o jednu velikost, což může při změření jen jednoho z chodidel následně vést k chybně zvolené velikosti u vybrané obuvi.  Od délky obrysu chodidla můžeme pro větší přesnost odečíst necelý průměr tužky, kterou jsme chodidlo obkreslovali, tzn. cca 4 mm.  Obdobně můžeme  změřit i šíři chodidla v nejširším místě pro správné určení šířky obuvi.


Změřená délka od špičky nejdelšího prstu po patu, tzv. mondo point, je pro nás základem k výběru správné velikosti bot. K naměřené délce je třeba přičíst nadměrek 0, 5 – 1,0 cm, o nějž bude bota delší než chodidlo. Vzniklý prostor slouží k volnému pohybu prstů při chůzi. Bereme v potaz i šířku chodidla a porovnáváme ji se střihem bot. Dětskou obuv vybíráme vzhledem k rychlému růstu dětských nohou s nadměrkem větším, 0,8  až 1,5 cm.


Jakmile máme změřeno, vyhledáme odpovídající velikost v tabulce velikosti obuvi.
Výrobci se vzdor tabulkám mohou v číslování lehce lišit. Pro ujištění a kontrolu je možné kontaktovat prodejce s dotazem na délku stélky vybraného modelu.

 

Další faktory ovlivňující výběr správné velikosti obuvi

Nejvhodnější doba pro měření nohy je v odpoledních a večerních hodinách, protože se nohy přes den mění. Vlivem chůze a stání mají tendenci otékat a je třeba s tímto faktem při výběru počítat, abychom nebyli posléze nemile překvapeni, že se boty s postupujícím dnem zdají menší a tlačí. A platí to i naopak – s nadměrkem to nepřeháníme, aby se nám boty posléze při chůzi nevyzouvaly. Pokud používáme ortopedické pomůcky, například ve formě speciálních vložek, které zabírají určitý prostor, rovněž s nimi při výběru velikosti bot počítáme.


Nezapomínejme, že velikost chodidel a tedy i bot se mění nejen v průběhu dne, ale i v průběhu celého života. Ke změně přispívá rozvolnění vaziva způsobené nárůstem hmotnosti, u žen těhotenstvími, ke změnám dochází i úrazy a případnými nemocemi a deformitami. Proto bychom měli svá chodidla čas od času, nejlépe každý rok přeměřovat.

Pečlivost při výběru obuvi se promítne do naší nálady po jejich celodenním nošení i do našeho zdraví v průběhu let. Myslet na své nohy a na svá záda se rozhodně vyplatí!
 

Měřítko pro zjištění správné velikosti:

velbot

Jak správně vybrat velikost boty?

Pokud nevíte, jaká velikost je pro Vás vhodná, můžete využít MĚŘÍTKO VELIKOSTI, které je výše vyobrazeno. Postup je jednoduchý:
Změřte si přesně délku svého chodidla a hodnotu v centimetrech si najděte v našem měřítku (označeno oranžově). Podle této hodnoty se podíváte do stejné úrovně v červeném měřítku (velikost UK) a které hodnotě se nejvíce přiblížíte, to je Vaše velikost.
Pokud si nejste jisti, jestli je blíže nižší nebo vyšší číslo, doporučujeme raději zvolit variantu vyšší.

Jak správně změřit chodidlo:

merchodidlo


info@hyperoutlet.cz

 
TOPlist